Galmet 100 l buffer tank [1EX70104000SV]
  • Brand: Gree
  • Product number: 1EX70104000SV
  • Delivery time: 1-5 business days
  • Free pickup is NOT possible with this product.
  • The Galmet 100 l buffer tank has a 100 liter tank and its dimensions are 1010 mm x 520 mm. The tank has 6 x 6/4" connections, solid polyurethane insulation and B energy class. The maximum operating temperature is 95°C and it has adjustable feet.
Galmet 100 l buffer tank
Dimensions: 1010 mm x Ø 520
Connections 6 x 6/4"
Energy class B
Solid polyurethane insulation
Weight 37 kg
Maximum operating temperature 95°C
Adjustable feet
Warranty 5 years
Compatible resistors:
Galmet electric heater 4.5 kW, 6/4" thread, 400 V, (41-045016)
Delivery terms:
  • We deliver products in mainland Finland.
  • We process orders within 24 hours.
  • When returning, always contact us first and we will give you return instructions.
Delivery time
  • Large selection
  • Fast delivery
  • 100% Finnish online store